Connect with us

Sağlık

Anksiyete ve bununla nasıl başa çıkılacağı

Admin

Published

on

Panik atak

Anksiyete terimi, kişisel deneyim veya başkalarından duyma yoluyla kendini tetikleyebilir. Ancak kaygının gerçekte ne olduğuna daha yakından bakarsak, bunun düşman olmadığını öğreneceğiz.

kaygı nedir?

Kaygı, vücudumuzun strese verdiği doğal tepkidir, bize dikkatli olmamızı ve buna göre hareket etmemizi söylemenin bir yoludur. Neredeyse entegre bir alarm sistemi gibi. Korku ve huzursuzluk hissetmektir ve kişiden kişiye hafif ila şiddetli arasında değişebilir.

Bununla birlikte, tarih boyunca tekrarlayan bazı yaygın semptomlar nedeniyle, kendi kendine teşhis etmek daha kolay hale gelir. Gerginlik, huzursuzluk, olağandışı terleme, baş ağrısı ve hızlı kalp atışı gibi.

Nasıl sakinleştirilir?

Nefes almak

Büyük ölçüde farklılık gösterebilen nedenlerden bağımsız olarak, acil rahatlama ve tedavi için kabul edilen birçok yöntem vardır.

Bunlardan biri derin ve yavaş nefes almaktır. Bir dakikanızı ayırın ve burnunuzdan ve ağzınızdan derin nefes alıp vermeye odaklanın. Derin nefes alma, onu büyük ölçüde azaltır ve vücuda soğuması için yeterli oksijen verir.

Başka bir yol, eğer yeriniz ve zamanınız varsa, uzun bir yürüyüş yapmaktır. Bu, vücudunuzdaki gerilimi serbest bırakarak onu sallamaya yardımcı olur.

Uzun süreli çözüm

terapi

Ancak, uzun süreli anksiyete atakları için sihirli bir kurşun yoktur. Bu nedenle, tekrarlanmasını önlemek için, tetikleyicilerinin özüne inmeli ve onunla başa çıkmak için gerekli adımları atmalıdır. Terapinin ve bir profesyonelle konuşmanın kurtarıcı el olarak geldiği yer burasıdır; insanlara beyinlerini ve vücutlarını durdurmak veya azaltmak için yeniden yapılandırma teknikleri vermek.

Etrafımıza bakarsak, çevremizdeki, çevremizdeki ve hatta daha büyük bir topluluktaki hemen hemen herkesin bir şekilde kaygıdan muzdarip olduğunu anlayacağız. Bu o kadar alakalı bir konu ki, hepimizin bunu geniş çapta ve açık bir şekilde tartışması gerekiyor. Yardım aramak bazıları için şaşırtıcı ve zor olabilir, ancak doğru profesyoneller, kanallar ve destekle hayatınızın en dönüştürücü deneyimi olabilir; hem zihinsel hem de fiziksel olarak.

Zamanla öğrendiğimiz şey, iyileşmenin hızlı veya doğrusal olmadığı, aksine yaşamın her alanında verimli ve besleyici olduğudur.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Trending