Connect with us

Fitness

Kanser hücrelerini aç bırakmaya, tip 2 diyabeti tersine çevirmeye ve hızlı kilo vermenize yardımcı olabilecek diyet

Admin

Published

on

Kanser hücrelerini aç bırakmaya, tip 2 diyabeti tersine çevirmeye ve hızlı kilo vermenize yardımcı olabilecek diyet

Ketojenik bir diyet, sağlıklı yağlar, proteinler ve karbonhidratlar yemeye odaklanır. Tipik olarak, ketojenik bir diyet %75 yağ, %20 protein ve %5 karbonhidrattan oluşur. Ancak bu rakamlar doktorunuzun veya beslenme uzmanınızın tavsiyelerine göre değişiklik gösterebilir.

Ketojenik diyetin amacı, şeker ve karbonhidratları (şekere dönüşen) en aza indirmektir, böylece vücudunuz ketoz adı verilen metabolik bir durumda olur. Bu durumda, vücut enerji için glikoz yerine yağ yakar.

1- Kanser Hastaları Neden Ketojenik Diyet Kullanıyor?

ketojenik-diyet-kanser

Ketojenik diyetin prensibi, kanser hücrelerinin gelişmek için glikoza ihtiyaç duymasıdır. Karbonhidratlar vücudunuzda glikoza dönüştüğünden, karbonhidratları ve şekerleri sınırlayarak kan şekeri seviyenizi düşürmenin, kanser hücrelerini enerji kaynaklarından tüketeceği ve hücreleri tam anlamıyla aç bırakacağı sonucu çıkar.

Alman araştırmacı Dr. Otto Warburg, kanser hücreleri ile sağlıklı hücreler arasındaki temel farkları ve kötü huylu tümörlerin şekerle beslendiğini keşfetmesi nedeniyle 1931’de Nobel Ödülü’nü aldı. Kanser hücrelerinin özelliklerinden biri, hücre yüzeyinde sağlıklı hücrelerden on kat daha fazla miktarda insülin reseptörü bulunmasıdır.

Bu, kanser hücrelerinin önemli ölçüde daha yüksek miktarda glikoz emmesine izin verir, bu nedenle şeker kanserli herkes için çok zararlıdır. Aslında şeker, kardiyovasküler hastalık ve diyabet gibi diğer kronik hastalıklara katkıda bulunur. Kanser hücreleri şekerle büyüyüp çoğaldığından, şekeri ve diğer karbonhidrat türlerini önemli ölçüde azaltan bir diyet, kanser hücrelerini önlemede ve bunlarla savaşmada etkili olabilir.

2- Ketojenik diyete hangi besinler dahildir?

Daha fazlasını öğrenmek için aşağıdaki düğmeyi tıklayın.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Trending