Connect with us

Sağlık

MÖ 2800 tarihinde ilk göz ameliyatı ve göz implantı.

Admin

Published

on

İster inanın ister inanmayın, sahte gözler binlerce yıldır etrafta. Takma gözler, yapay göze ihtiyaç duyan hastanın fiziksel görünümünü iyileştirmenin yanı sıra, göz yuvasındaki dokunun aşırı büyümesini ve bandaj veya göz bandı olmadan yabancı maddelerin göze girmesini engeller.

Protezler daha yeni bir tıbbi gelişme gibi görünse de, aslında tıp tarihinin en eski kökenlerinden birine sahiptirler. Örneğin dünyanın en eski protez gözü, 2006 yılında İran’ın “yanmış kentinde” keşfedildi.

Arkeologlar, bu gözün MÖ 2900-2800 yıllarına tarihlendiğini ve hala bir kadının kafatasının göz yuvasına gömülü halde bulunduğunu belirlediler.

Bu gözün keşfi, gözler, bacaklar ve kollar da dahil olmak üzere protezlerin eski tarihini ortaya koymaktadır. Gözün ayrıntılı işçiliği ayrıca ışık, görme ve protezlerin amacı ile ilgili erken fikirleri ortaya çıkarır. Antik protezin yapısını, yerini ve amacını analiz ederek, Burning City’nin kendisi ve bu yaratılışın zaman içinde tıbbi gelişmeleri nasıl şekillendirdiği hakkında daha fazla çıkarımda bulunabiliriz.

Dünyanın en eski sahte gözü 2006 yılında İran’da “Burnt City”de keşfedildi ve MÖ 2900-2800 yıllarına tarihleniyor! (Ulusal Tarih Öncesi ve Etnografya Pigorini Müzesi)

İran’ın yanmış şehri ve tüm zamanların en eski sahte gözü

Shahr-e Sukhteh, şu anda güneydoğu İran’da bulunan eski bir Tunç Çağı kentsel yerleşiminin arkeolojik alanıdır.

Bu siteye “yanmış şehir” denir, çünkü şehrin çoğu MÖ 3200 civarında başlayan çok sayıda yangınla yanmıştır.

Alanda keşfedilen eserlerin yaşı nedeniyle, arkeologlar şehrin MÖ 2350 civarında terk edildiğine inanıyorlar, ancak şehrin aniden terk edilmesinin nihai nedeninin bir yangın olup olmadığı net değil.

Burnt City’de 1997’den beri çok sayıda kazı yapılmıştır. Alandaki ünlü buluntular arasında eski bir zar oyunu, eski beyin ameliyatlarını gösteren bir kafatası, mermer bir kap ve bir parça süslü Bronz Çağı derisi sayılabilir.

Bununla birlikte, en ilginç bulgu, 2006 yılında dünyanın bilinen en eski takma gözüydü. Göz, bir buçuk metre boyunda olduğu tahmin edilen bir kadının kalıntılarında bulundu ve gözün fiziksel kanıtı, gözün yaşamı boyunca takıldığını doğruluyor. ölümünden sonra eklenmiş.

Kadının öldüğü sırada 25 ila 30 yaşları arasında olduğunu tahmin ettiler.

Sahte gözü keşfeden arkeologlar, protez gözün, 4.800 yıl önce kullanımdayken muhtemelen nemli ve dayanıklı kalmasını sağlayan doğal katran ve hayvansal yağ karışımından yapıldığını söylüyorlar. Gözü inceleyenler, detaylı işçiliğe hayran kaldılar.

Gözde yarım milimetreden daha az kalınlıkta altın iplikle çizilmiş bireysel kılcal damarlar vardı. Elmas şeklindeki bir iris oluşturmak için etrafına paralel çizgiler çizilen dairesel bir gözbebeği ön tarafa oyulmuş.

Yapay göz küresinin her iki tarafında, gözün yuvasının içinde nasıl kalacağını gösteren altın iplikli iki delik bulundu. Bu yumuşak altın iplik, gözün düşmesini önlemek için gerekli desteği sağlarken yerleştirmeyi yumuşak hale getirebilirdi. Ayrıca gözün yuvasında rahat hareket etmesine de yardımcı olurlardı.

Gözü inceleyenler, göze yapışmış olan korunmuş göz kapağı dokusundan dolayı, kadın hayattayken takıldığı sonucuna vardılar.

Ayrıca, kadının kafatasındaki bu ve çevresindeki dokudan, göz kırparken suni göze sürtünmesi nedeniyle göz kapağında apse geliştirmiş olabileceğine dair kanıtlar buldular.

Arkeologlar, antik kadının mezarında birkaç kil kap, süs boncukları ve mücevherler buldular. Ayrıca her ikisi de mükemmel durumda olan bir deri çanta ve bronz bir ayna buldular. Bu bulgular, arkeologların bu kadının yüksek sosyal statüye sahip olduğuna ve muhtemelen kraliyet ailesinin bir üyesi olduğuna inanmalarına neden oldu.

Kilden, deriden ve bakırdan yapılmış bu tür süslü mücevherler yalnızca önemli sosyal statüye sahip bireylere sahip olabilirdi. Ayrıca sahte bir göze sahip olma nedenini de destekleyecektir. Güçlü veya yüksek bir konumda olsaydı, fiziksel görünümünü korumak için göze ihtiyacı olurdu ve yapay bir gözü kendisine uyacak şekilde özelleştirmek için finansal kaynaklara sahip birkaç kişiden biri olurdu.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Trending